این شهرستان جلگه­ای، آبرفتی و هموار است. که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می­شود و از جنوب شرقی و شرقی تا دریاچه بختگان امتداد می­یابد. بخشی از رود کر از این شهرستان عبور کرده و با رود سیوند در نزدیکی پل­خان یکی شده به دریاچه بختگان می­ریزد. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 1620 متر است.

این شهرستان علاوه بر ویژگی­های تاریخی و طبیعی از جهت کشاورزی به ویژه گندم و ذرت و صنت پتروشیمی نیز دارای اهمیت است.

دوچشم­انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه­های طبیعی این شهرستان جهت بازدید گردشگران می­باشد. شهرستان مرودشت دارای یک واحد اقامتی جهت پذیرایی میهمانان و گردشگران می­باشد.

جاذبه های گردشگری شهرستان مرودشت

جاذبه های تاريخي

تخت­ جمشید

از باشکوه­ترین مجموعه­های تاریخی ایران با وسعت 125000 متر مربع است که در زمان داریوش اول به سال (518 م) در جلگه مرودشت بر دامنه کوه رحمت بنا گردیده است.

این مجموعه باستانی شامل پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ مرکزی یا شورا، کاخ تچر، کاخ هدیش، کاخ اردشیر، کاخ صدستون، کاخ ملکه (حرمسرا)، کاخ خزانه، خیابان سپاهان، دروازه ناتمام و دو مقبره اردشیر دوم و سوم است.

نقش رستم

این مجموعه که بر دامنه کوه حاجی­آباد ودر فاصله 3 کیلومتری تخت جمشید نقر شده است، شامل یک نقش ایلامی، 4 مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه­ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاجگذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاجگذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ­سواران، دوآتشدان سنگی و چند کتیبه است.

نقش رجب

این مجموعه که در فاصله 2 کیلومتری تخت جمشید و بر دامنه کوه رحمت حک شده است. شامل 4 نقش برجسته ساسانی: نقش شاپور در کنار درباریان، نقش تاجگذاری شاپور اول، نقش موبد موبدان، کرتیر، نقش تاجگذاری اردشیر بابکان و دوکتیبه پهلوی است.

شهر استخر

استخر یکی از شهرهای قدیمی فارس است که در زمان هخامنشیان و ساسانیان مورد توجه بوده است. بر اثر کاوش­های انجام شده تعدادی از ستون­ها و پایه ستون­های آن از خاک بیرون آورده شده است.

از دیگر آثار شهرستان مرودشت می­توان به پل­خان، غار و کتیبه­های حاجی­آباد و تپه­های متعدد باستانی و تاریخی اشاره کرد.

———————————————————————————————————–

مرودشت از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مرودشت است. وجود تعدادی از بناها و آثار تاریخی ایران در مرودشت، این منطقه را به مهد فرهنگ و تمدن ایران زمین، گنجینه اسرار تاریخی، طلایه دار بزرگترین امپراتوری جهان باستان سرزمین اهورایی ایرانیان و نگهبان عظیم میراث گذشتگان، تبدیل کرده است. وجود ابنیه های تاریخی جهانی از جمله تخت جمشید و نقش رستم به این شهرستان اهمیت ویژه داده اند.

نام: مرودشت

وجه تسمیه: نام این شهرستان احتمالاً برگرفته از دشتها و مرغزارهای سرسبز آن است.

استان: فارس

تاریخچه: پیشینه تاریخی این دیار به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح برمیگردد. پژوهشها نشانگر این است که این منطقه از ماقبل تاریخ تاکنون مسکونی بوده و هزاران سال پیش از آنکه داریوش هخامنشی تپه سنگی را بر دامان کوه رحمت برای احداث کاخ‌ های خود انتخاب کند، اقوام متمدن در دشت وسیع مرودشت می ‌زیسته‌اند. ویرانه‌ های شهر باستانی استخر و تخت جمشید بخشی از تاریخ این منطقه را به نمایش گذاشته اند. مرودشت شاهد دگرگونی و تحولات تاریخ کهن ایران است. مجموعه آثار به جای مانده از ماقبل تاریخ و آثار شگفت انگیز دوران تاریخی بیانگر این مطلب است که این شهرستان همواره مورد توجه ویژه بوده است. مجموعه کاخ‌ های تخت جمشید که شاهکار مدیریت باستانی و دستاورد تلاش دستان آفرینشگر معماران چیره ‌دست دوران ایران باستان بوده و از شهرتی همسان با دیوار بزرگ چین و اهرام ثلاثه مصر برخورداراست، مهمترین مکان دیدنی شهرستان مرودشت را تشکیل می ‌دهند. وجود ۱۵۰ اثر گرانبهای باستانی و تاریخی در این شهرستان، به خصوص آثار برجای مانده تخت جمشید، نقش رستم که جزء آثار ثبت شده جهانی هستند و دیگر آثار باستانی موجود که هرکدام به نوبه خود منحصربه فرد هستند، باعث شده تا مرودشت گردشگاهی مناسب و زیبا برای مردم و جایگاه ویژه ای برای جذب گردشگر از گوشه گوشه دنیا در آید. مرودشت در سال ۱۳۵۴ بعنوان شهرستان شناخته شد.

تقسیمات کشوری: این شهرستان از بخش های مرکزی، کامفیروز، درودزن، سیدان، کر تشکیل شده و شهرهای آن عبارتند از: مرودشت، کامفیروز، رامجرد، سیدان، فاروق، خانمین.

موقعیت جغرافیایی: این شهرستان از شمال به شهرستانهای خرمبید و اقلید، از غرب به شهرستان سپیدان، از جنوب به شیراز و از شرق به شهرستانهای ارسنجان و بوانات محدود می ‌شود. شهرستان مرودشت تقریباً در مرکز استان فارس واقع شده است.

آب و هوا: این منطقه از اقلیم کوهستانی برخوردار است. آب و هوای آن در نواحی کوهستانی سردسیر و در سایر نواحی معتدل است. این شهرستان شاهد هر چهار فصل سال میباشد.

مساحت: ۴۶۴۹ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا: حدود ۱۶۲۰ متر

رودها: مهمترین رودخانه های این شهرستان، رودخانه سیوند و رودخانه کر هستند. رودخانه کر که از کوه ‌های اقلید سرچشمه می گیرد از ورودی این شهر عبور می‌ کند که البته پتروشیمی آب آن را تا حد زیادی آلوده کرده است.

کوهها: عمده ‌ترین کوههای این منطقه عبارتند از: کوه حسین و کوه بید سندل، کوه قلعه و کوه قلعه شکسته. دو کوه اخیر دارای ساختاری بسیار زیبا و ویژه هستند. کوه سیاه با ارتفاع ۳۴۰۰ متر، کوه سید محمد با ارتفاع ۲۶۷۰ متر، کوه سارون با ارتفاع ۳۷۵۰ متر و کوه پالنگری با ارتفاع ۴۱۴۵ متر از کوهای دیگر این منطقه هستند.

پوشش گیاهی: جنگلهای بلوط، بنه، بادام کوهی، ارژن، زالزالک، انجیر کوهی، آلوچه وحشی و نیز گیاهان دارویی از جمله آویشن، جاشیر، ریواس، کما، گون، موسیر، بلهر، لپو، لاله واژگون، بومادران و گونه‌ های دیگر از جمله کنگر، خارشتر، خار زرد، اسپند و…

کشاورزی: شهرستان مرودشت در منطقه مناسبی واقع شده که از نظر کشت محصولات کشاورزی اعم از شتقی و سیفی از اهمیت خوبی برخوردار است. ذرت، گوجه فرنگی، خیار، کلم، بادمجان، هویج، زیتون، برنج مرغوب کامفیروز، انار سیدان، گردوی دشتک، چغندر، انگور، سیب، بادام، گردو، هلو، زردآلو از محصولات این شهرستان هستند. مرودشت بیش از یک دهه مقام اول تولید گندم ایران را به خود اختصاص داده ‌است. شهرهای فاروق و سیدان قطب‌های مهم اقتصادی به دلیل وجود باغهای انار و میوه و همچنین محصولات مرغوب کشاورزی هستند.

جمعیت: ۳۰۷٬۴۲۹ نفر (۱۳۹۰)

زبان محلی: ساکنان این شهرستان به زبان فارسی گفتگو می ‌کنند با این حال گویش ‌های محلی، شیرازی و ترکی قشقایی، لری در جای جای آن رواج دارد.

جاذبه های گردشگری: شهرهای قدیمی به همراه نقش‌ ها و کتیبه ‌های باستانی و کاخ‌ های پادشاهان هخامنشی و چندین اثر تاریخی و قدیمی دیگر، از جمله جاذبه های مهم شهرستان مرودشت به شمار می ‌آیند. مجموعه کاخ های‌ تخت‌ جمشید، کاخ صد ستون، کاخ داریوش، سنگ نبشته پهلوی، تخت گوهر یا تخت رستم، نقش رجب، آرامگاه اردشیر دوم و سوم، شهر قدیمی استخر (تخت طاووس)، قلعه استخر، برج زندان سلیمان، پل بند امیر و پل خان از جمله مهم‌ ترین آثار تاریخی این شهرستان به شمار می‌ روند. کوه قلعه نیز از ساختار ویژه و اهمیت گردشگری برخوردار است. این کوه تنها یک راه برای ورود دارد و در طول این راه آثار بسیار ارزشمندی دیده می ‌شود، از جمله برج ‌های دیده بانی باستانی. بر فراز این کوه استخری از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که مربوط به دوره ساسانی است. در مجاورت این کوه همچنین یک سرو کهنسال وجود دارد که عمر آن به بیش از ۱۰۰۰ سال می ‌رسد. گردشگاه های دیگر مرودشت عبارتند از: بهشت گمشده، سد درودزن و منطقه کامفیروز، گردنه چاهو، تنگ خشک، تبره باغ، کوه حسین، کوه بید سندل، کوه مهر و کوههای قلعه، کوه دشتک، کناره‌ های رودخانه کر بویژه در مناطق نزدیک به درودزن، غار ممتاز روستای حاجی ‌آباد، آبشار حصار امامزاده اسحاق، سلطان ولایت، آرامگاه ایوب پیامبر، شهرها و روستاهایی مانند سیوند، سیدان، فاروق، درودزن، کندازی، حصار، دشتک، میان رود، بیدگل، خانیمن و بکیان، پالنگری، دژکرد در کامفیروز و…

سوغاتی و صنایع دستی: صنایع دستی این شهرستان شامل قالی، گبه و گلیم، جاجیم، حصیربافی، گیوه دوزی و.. است.

غذای محلی: آش کشک ، آش کارده ،آش دوغ ، دمپختک و آب بنه و…

بهترین زمان بازدید: بهار

منابع:
fa.wikipedia.org