در تقویم ایرانیان برخی از روزهای سال با نام برخی شهرها نامگذاری شده است. با توجه به این که نقطه اوج شهر قزوین، پایتخت شدن آن است، ۱۷ ربیع الاول روزی است که قزوین به عنوان پایتخت شیعی در دولت صفوی معرفی شد و با محاسبه و تبدیل تاریخ قمری به شمسی، روز نهم شهریور سالروز پایتخت شدن قزوین در دولت صفوی از سوی شورای شهر قزوین به عنوان روز قزوین در تقویم شهرداری قزوین قید شده است. در این مقاله به ده جاذبه این شهر پرداخته ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

گردشگری مذهبی ـ امامزاده حسین

آرامگاه امامزاده حسین(ع) معروف به شاهزاده حسین فرزند بلافصل امام رضا(ع) است که سال ۲۰۱ ه.ق وفات یافت. بقعه ایشان از قرن سوم هجری به بعد از زیارتگاه های مهم شهر قزوین به شمار می رود. در طول سال ها دانشمندان، سخنوران و بزرگان شهر قزوین در صحن این امامزاده به خاک سپرده شده اند. ساختمان این بقعه که در طول جنگ های مغول آسیب فراوان دیده بود در دوره صفویه به آبادانی قابل توجهی دست یافت و بخش های بسیاری به ساختمان آن اضافه شد. در حال حاضر بقعه شاهزاده حسین دارای دروازه ورودی، صحن های متعدد دورتادور حیاط، رواق، میان سرا، ایوان به همراه ساختمان گنبددار و بقعه اصلی است. از مهم ترین تزئینات این بقعه می توان به کاشیکاری، منبت کاری، گره چینی و آینه کاری اشاره کرد. باارزش ترین شیء موجود در این آرامگاه، ضریح نفیس چوبی آن است که از شاهکارهای منبت کاری قرن نهم هجری است.

مشاهیر ـ آرامگاه حمدالله مستوفی

حمدالله مستوفی قزوینی از مورخان مشهور، شاعر، نویسنده و جغرافیدانان اسلامی است که سال ۶۸۲ قمری در قزوین متولد شد. آرامگاه حمدالله مستوفی در کوچه مستوفی واقع در خیابان ملک آباد سابق قرار دارد. بنای این مقبره متعلق به قرن هشتم ه.ق و دوره ایلخانی است.

بنای آجری آرامگاه حمدالله مستوفی مربع شکل بوده و توسط چهار فیل پوش به هشت ضلعی تبدیل شده و روی آن گنبد مخروطی شکلی قرار گرفته است. داخل بنا کتیبه ای وجود دارد که سوره مبارکه انسان به خط نسخ روی آن گچبری شده است. این آرامگاه ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طبیعت گردی ـ دریاچه اوان

دریاچه اوان در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر قزوین، در دامنه کوه خشچال در بخش شمالی الموت قرار گرفته است. چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد این دریاچه زیبا را در برگرفته اند. مساحت این دریاچه ۷۰ هزار مترمربع است و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۰۰ متر محاسبه شده است. بیشترین بخش آب دریاچه اوان از طریق چشمه های کف دریاچه و بخش ناچیزی از آن به واسطه بارندگی های فصلی تامین می شود. آب این دریاچه در بخش هایی در حال غلیان است که این امر سبب صافی و زلالی آب آن شده است. دشت های اطراف این دریاچه و آب و هوای خنک آن این دریاچه رابه یکی از مقاصد مهم گردشگری استان تبدیل کرده است. دوستداران گردشگری طبیعی می توانند از تهران در سفری یکروزه از این دریاچه بازدید کنند.

خوراک های سنتی قزوین

قیمه نثار غذای رسمی قزوین محسوب می شود که بسیار خوشمزه و محبوب میان گردشگران است. قیمه نثار را معمولا برای مهمانی های رسمی و عروسی ها تهیه می کنند. شیرین پلو نیز از خوراک های رسمی است که اغلب در کنار قیمه نثار تهیه می شود. قزوینی ها هنگام بازگشت زوار از زیارت دم کباب و قیمه آبدار می پزند. همچنین دیماج برای روز پنجاه به در، خاگینه برای عروس و داماد در صبح روز پاتختی، رشته پلو با ماهی برای شب نوروز، سبزی پلو با ماهی دودی برای شب چهارشنبه سوری و روز سیزده به در، کله پاچه برای افطار روز بیست و هفتم ماه رمضان و آش شله قلمکار برای روز بیست و هشتم صفر در قزوین پخته می شود. ترشی های قزوینی بسیار خوشمزه و اشتهاآور هستند؛ گله ترشی، هندوانه ترشی، پیازترشی و ترشی زالک از معروف ترین آنها هستند.

گردشگری روستایی ـ روستای گرمارود

روستای گرمارود یا گرماب رود در۳۰ کیلومتری شهر معلم کلایه و ۱۳۰ کیلومتری قزوین قرار دارد. این روستا تقریبا نقطه پایان الموت است که از شمال به قلعه نویذر(میمون دژ) و مناطق زرشک و گچلات و از جنوب به گردنه های اوانک محدود است. گرمارود اقلیمی مناسب و کوهستانی دارد. رود الموت، رودخانه و آبشار گرمارود، دو صخره موجود در شمال شرقی ده موسوم به دوقلوهای کله قندی از مهم ترین جاذبه های طبیعی این روستا هستند. براساس حفریات تپه های اطراف این روستا مشخص شده است قدمت این روستا و شکل اولیه آن به دوران حکومت مادها برمی گردد. در نتیجه کاوش های باستان شناسی آثار و گنجینه هایی مربوط به ده هزار سال کشف و به ثبت رسیده است. بیشتر بافت روستا قدیمی است. ورزش های آبی چون شنا، قایقرانی و ماهیگیری از فعالیت های گردشگری در این روستا هستند.

گردشگری تاریخی ـ مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین که به مسجدجامع عتیق و مسجد جامع کبیر معروف است، سال ۱۹۲ هجری به فرمان هارون الرشید ساخته شده است. این بنا که به سبک چهار ایوانی است، از بزرگ ترین مساجد کشور و کهن ترین مساجد جامع ایران است. مهم ترین بخش مسجد جامع قزوین شبستان بی نظیر آن است که در دوران سلجوقی ساخته شده و به نام شبستان و گنبد خمارتاشی شهرت دارد. این شبستان و گنبد آجری آن در شمار زیباترین بناهای قرن ششم هجری محسوب می شود. بنای اصلی ایوان مقابل شبستان و دو مناره آن متعلق به دوره سلجوقی و تزئینات کاشیکاری متعلق به دوره صفوی است. قزوین سرشار از جاذبه های تاریخی است، اما مسجد جامع این شهر برای مسافران می تواند یکی از گزینه های اول برای تماشا باشد.

گردشگری فرهنگی ـ جشن انگور

استان قزوین دارای ۳۵ هزار و ۴۹۴ هکتار باغ انگور است و ۱۲ درصد از باغ های انگور کشور را به خود اختصاص داده است. در این میان شهرستان تاکستان مهم ترین مرکز تولید انگور در استان به شمار می رود و دارای ارقام مختلف انگور است. جشن انگور شهریور در منطقه تاکستان و هنگام برداشت محصول برگزار می شود. گردشگران بسیاری در این جشن شرکت می کنند تا علاوه بر خرید انواع مختلف انگور، در برنامه های مختلف این جشن شرکت کنند. برگزاری موسیقی بومی و سروده های محلی، بازدید از تاکستان ها و تجلیل از باغ دارانی که مرغوب ترین انگور و بیشترین محصول را تولید کرده اند از مهم ترین برنامه های این جشن محسوب می شوند.

گردشگری سلامت ـ چشمه آبگرم خرقان

چشمه آبگرم خرقان معروف به ارشیا در فاصله ۹۵ کیلومتری قزوین در کنار جاده مواصلاتی قزوین ـ همدان قرار دارد. رسوب های اطراف چشمه متعلق به دوران چهارم زمین شناسی است. آب این چشمه مشابه آب های معدنی موتیه و بوربون فرانسه است که در درمان دردهای عصبی، سیاتیک و رماتیسم موثر بوده و به بهبود عفونت های مجاری تنفسی، تورم گلو و حلق و برنشیت مزمن کمک می کند. علاوه بر موارد بالا آشامیدن این آب برای درمان عفونت های دستگاه گوارش از قبیل سوءهاضمه ناشی از ضعف قوا و یبوست نیز مفید است.

ترین ها ـ آب انبار سردار (بزرگ)

آب انبار سردار، معروف به آب انبار بزرگ به عنوان بزرگ ترین آب انبار تک گنبدی ایران شناخته می شود. این آب انبار سال ۱۲۲۷ ه.ق توسط حسین خان و حسن خان سردار در کم آب ترین محله شهر ساخته شده است. ظرفیت نمادین آبگیر به همراه گنبد فیروزه ای کوچکی که بر فراز گنبد بزرگ آجری واقع شده و گنبد مسجد سردار را به خاطر می آورد، از ویژگی های شاخص در این بنا محسوب می شود. گنبد عظیم آب انبار سردار آجری و در بالاترین قسمت آن بادگیری قرار گرفته است. ارتفاع بلندترین قسمت این گنبد تا کف آب انبار 28/5 متر است. حجم مخزن این آب انبار ۳۰۰۰ متر مکعب است. راه شیر آن دارای ۵۰ پله است و برای دسترسی به آب باید12/5 متر پایین رفت. در آب انبار سردار چهار شیر آب در فاصله های معین تعبیه شده تا با کم و زیاد شدن آب در مخزن بتوان از آب استفاده کرد.

صنایع دستی قزوین

صنایع دستی قزوین در گروه هنرهای دستی تزئینی و هنری جای می گیرد. خطاطی و تابلوهای خط، نقاشی پشت شیشه، منبت کاری، آینه سازی و قالیبافی از جمله صنایع هنرمندانه این استان است. از دیگر صنایع دستی قزوین که علاوه بر ارزش هنری و تزئینی، کاربرد مصرفی نیز دارند می توان به نم نم دوزی، گلابتون دوزی، ابریشم کاری، موج بافی، قفل سازی، گیوه دوزی، پن بافی و ساعت سازی اشاره کرد.

استان قزوین را می توان پایتخت خوشنویسی ایران نامید. هنرمندانی چون میرعماد حسنی قزوینی، استاد برجسته خط نستعلیق و بیش از ۳۰ تن از استادان بنام ایران که آثار گرانبها، کتب و کتیبه های باارزش از خود به یادگار گذاشته اند، از قزوین برخاسته اند. سنگ تراشی و حکاکی نیز از گذشته های دور در استان قزوین متداول و معمول بوده است. بهترین نمونه های این هنرها، کتیبه هایی است که به خط زیبای نستعلیق و نسخ روی سنگ مرمر کنده کاری شده و بر سر در مدرسه ها، مسجدها، آب انبارها و گرمابه ها نصب شده است.

گردآوری و تنظیم:  ایران شهر پدیا