هرمیرزاد یا بندر گمبرون یا نامی که این روزها این شهر را با آن می شناسند، بندرعباس؛ شهری بندری در کناره شمالی خلیج فارس، که از گذشته تاکنون از مهم ترین مناطق استراتژیک و بازرگانی ایران بوده است. این بندر اکنون بزرگ ترین بندر ایران محسوب می شود و سالانه گردشگران بسیاری را از سایر مناطق کشور پذیراست. به دلیل موقعیت بازرگانی این شهر، با گسترش امکانات و فعالیت های تفریحی و فراغتی می توان حتی به افزایش مدت اقامت گردشگرانی که به قصد تجارت سفر می کنند، کمک کرد. در این شماره قصد کردیم از ده جاذبه گردشگری این شهر بگوییم؛ از جاذبه های تاریخی و طبیعی گرفته تا غذاهای محلی اش که می تواند به تنهایی وسوسه ای باشد برای گردشگران.

گردشگری تفریحی ـ فعالیت های آبی

بندرعباس طی سال های اخیر رشد بسیاری داشته است و توانسته در حوزه گردشگری و تفریحات آبی امکانات درخوری را برای گردشگران فراهم آورد، اما این منطقه همچنان از تمامی قابلیت های خود بهره نمی برد. در حال حاضر در سواحل بندرعباس امکان شنا، قایق سواری، کرجی رانی و غواصی وجود دارد. گردشگران علاقه مند به جت اسکی نیز می توانند با مراجعه به پارک ساحلی سورو به این ورزش مهیج پرداخته و علاوه بر آن از سایر تفریحات آبی همچون موتورسواری در ساحل نیز استفاده کنند. گردشگران علاقه مند به فرهنگ سنتی و بومی ماهیگیری این منطقه می توانند با ماهیگیران بومی و غواصانی که برای صید مروارید و صدف در زیر آب به جستجو می پردازند، همراه شوند.

صنایع دستی بندرعباس

به طور کلی صنایع دستی و سوغاتی های مناطق جنوبی کشور به سبب فرهنگ ویژه که نتیجه آمیختگی فرهنگ منطقه با فرهنگ سایر ملل در ارتباطات دریایی است ، دارای تفاوت های بسیاری با سایر نقاط کشور است. به این دلیل گردشگران داخلی به این صنایع دستی و سوغات توجه ویژه ای نشان می دهند. در این میان، صنایع دستی دریایی از مهم ترین این هنرها هستند. در این صنایع از پوست نرم تنان دریایی ساخته هایی مانند اشیای تزئینی، زیورآلات، قاب عکس و… تولید می شود که به دلیل رنگ زیبای پوسته های سخت کاوک و ماوک، جلوه ملیحی دارند. سفالگری، چادرشب بافی، گلابتون دوزی، بادوله دوزی، شک دوزی و شیریکی پیچ، از دیگر صنایع دستی بندرعباس به شمار می رود.

گردشگری تاریخی ـ محله باستانی سورو

محله باستانی سورو را می توان یکی از مهم ترین نقاط تاریخی ایران دانست. در سورو بسیاری از آثار تاریخی که انواع سکه های طلا، نقره و مس از مهم ترین آنها هستند، کشف شده است. این محله باستانی در غرب شهر بندرعباس قرار دارد و قدمت آن به دوران ساسانی بازمی گردد. علاوه بر دوره ساسانی، آثاری از دوران صفویه و قاجاریه نیز در محله باستانی سورو یافت شده است که نشان دهنده پررونق بودن آن در تمامی اعصار تاریخی است. آثار کشف شده از این محله در موزه بندرعباس نگهداری می شود. مهم ترین آثار کشف شده در محله باستانی سورو ۶۴ سکه طلا بوده است.

خوراک های سنتی بندرعباسی ها

قرارگرفتن بندرعباس در کنار یکی از سخاوتمندترین محیط های آبی جهان، یعنی خلیج فارس، سبب شده است که بتوان به جرات نام شهر خوراک های دریایی را برای بندرعباس برگزید. اغلب غذاهایی که در این شهر تهیه می شود، به طور مستقیم یا غیرمستقیم با دریا ارتباط دارد. «مهیاوه» خوراکی آبکی است که از ماهی پودر شده موتو تهیه می شود. این خوراک که آبی تیره رنگ، تند و شور است، درواقع نوعی پیش غذا است که با نان خورده می شود و سبب باز شدن اشتها می گردد. از دیگر خوراک های معروف بندرعباس که در طول سفر حتما باید آنها را امتحان کرد، عنکاس، قلیه ماهی یا میگو، ساندویچ دریایی و خوراک کلموک و هواری است.

گردشگری فرهنگی ـ دعای صیادان در امامزاده سیدمظفر

یکی از زیارتگاه های مهم استان هرمزگان، آرامگاه سیدمظفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است. به دلیل اهمیت خاصی که این بقعه مقدس در میان مردم محلی دارد، تقریبا در بیشتر ماه های سال، زائران زیادی را به خود جذب می کند. امامزاده سیدمظفر همچنین در میان صیادان و دریانوردان از احترام فراوانی برخوردار است. سالی یک بار صیادان بخصوص صیادان جزیره قشم به زیارت سیدمظفر رفته و با قربانی کردن گاو و گوسفند برای کسب روزی بیشتر، آرامش دریا و سلامتی دریانوردان به ساحت مقدس ایشان دعا می کنند. سپس با گوشت های قربانی خوراک پخته و در میان فقیران پخش می کنند. در این مراسم، یک روحانی اوراد و دعاهای مخصوصی خوانده و صیادان با لحن خاصی آن را تکرار می کنند.

بازارگردی ـ بازار ماهی

یکی از مهم ترین اقلام فروشی در هر بندری، آبزیان خوراکی است. بندرعباس نیز با قرارگیری در خلیج فارس که یکی از متنوع ترین زیستگاه های آبزی را داراست، از مراکز عمده فروش ماهی است. رونق بازار ماهی بندرعباس که از بازارهای سنتی و قدیمی محسوب می شود، آنچنان است که این بازار روز را به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل کرده است. امروزه بسیاری از گردشگران نه تنها با هدف خرید ماهی و سایر اقلام آبزی که گاه برای بازدید و عکاسی به بازار ماهی وارد می شوند. بازار ماهی هر روزه در محوطه وسیعی برپا می شود و محصولات دریایی در فصل گرما زیر کپرها و در فصل خنک در فضای باز در معرض دید خریداران قرار می گیرند.

موزه گردی ـ موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه مردم شناسی خلیج فارس یکی از بزرگ ترین موزه های مردم شناسی ایران محسوب می شود. این موزه بنایی سه طبقه با زیربنایی ۲۴۰۰ مترمربعی است که با بهره گیری از معماری سنتی هرمزگان در محوطه تاریخی برکه های باران ساخته شده است. موزه مردم شناسی که به موزه بزرگ بندرعباس نیز شهرت دارد، در اسفند ۱۳۸۶ افتتاح شد. سه بخش بازار سنتی، صید و صیادی و آزادسازی جزیره هرمز از دست پرتغالی ها بخش اصلی موزه مردم شناسی را تشکیل می دهند. در این موزه همچنین بخش های مختلف دیگری همچون باستان شناسی، دوره تاریخی، دوره اسلامی، بخش سکه و نگارخانه نیز وجود دارد. فضای عمومی، بخش خدماتی، کتابخانه تخصصی و نمایشگاه از امکانات موجود در موزه مردم شناسی خلیج فارس است.

طبیعت گردی ـ تماشای پرندگان در زمستان

آب و هوای معتدل و مطلوب استان هرمزگان در فصل زمستان، این منطقه را به یکی از مقصدهای اصلی زمستان گذرانی پرندگان مهاجر تبدیل کرده است. همه ساله با شروع فصل سرما، حدود ۸۲ گونه پرنده از ۲۹ خانواده مختلف در سواحل این استان دیده می شوند. بندرعباس نیز از این موهبت الهی بی نصیب نیست. وجود منطقه حفاظت شده گنو و جنگل های دریایی حرا در نزدیک بندرعباس، امکان مشاهده انواع پرندگان بومی و مهاجر را برای طبیعت گردان و دوستداران محیط زیست فراهم می کند. علاوه بر تماشای پرندگان، تنوع محیط آبی خلیج فارس به گردشگران این فرصت را می دهد که در طول گشت های آبی به تماشای انواع ماهیان رنگارنگ بپردازند. تماشای دوزیستان موجود در سواحل بندرعباس نیز خالی از لطف نیست.

گردشگری سلامت ـ چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال شرقی بندرعباس قرار دارد. در کنار راه بندرعباس به سیرجان یک راه آسفالته فرعی برای دسترسی به این چشمه وجود دارد. چشمه گنو که در منطقه حفاظت شده کوه گنو قرار گرفته، علاوه بر جنبه درمانی، دارای جنبه های مختلف طبیعت گردی، پرنده نگری، کوه نوردی و بسیاری حوزه های فراغتی دیگر است. آب این چشمه از دسته آب های گوگردی خیلی گرم محسوب می شود. چشمه گنو را می توان مهم ترین چشمه معدنی در جنوب کشور دانست که گردشگران بسیاری را از استان های اطراف به خود جذب می کند. علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری نیز از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بهره بردن از چشمه گنو به بندرعباس سفر می کنند.

متفاوت​ترین بنا ​در ایران ـ معبد هندوها

متفاوت ترین بنا در بندرعباس، معبد هندوهاست که توجه هر تازه واردی را در شهر به خود جلب می کند. این معبد که در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی واقع شده است، در میان مردم محلی به «بت گور» مشهور است. معبد هندوها سال ۱۳۱۰ و در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک و توسط هندوهای ساکن بندرعباس بنا شد. معماری این بنا کاملا به سبک هندی است و از این نظر گنبد معبد هندوها نه تنها شبیه هیچ یک از گنبدهای سواحل خلیج فارس نیست؛ بلکه با تمامی گنبدهای سراسر کشور نیز تفاوت دارد. معماران هلندی ساخت این معبد را به عهده داشته اند.

گردآوری و تنظیم:  ایران شهر پدیا